الوند شهر خوب من ...

شهر الوند
شهر الوند
اخبار الوند

فرسودگی ۲۰ درصدی سیستم حمل ‌و نقل الوند / رضایت عمومی از راه اندازی خط الوند به مهرگان

رضا شکور ریاست سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند بمناسبت 26 آذر ماه روز ملی حمل و نقل به سؤالات مختلف خبرنگار ندای البرز پاسخ داده است که بخشی از آن تقدیم خوانندگان می شود.

به گزارش پورتال شهر الوند به نقل از پایگاه خبری تحلیلی ندای البرز، رضا شکور ریاست سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند بمناسبت ۲۶ آذر ماه روز ملی حمل و نقل به سؤالات مختلف خبرنگار ندای البرز پاسخ داده است که بخشی از آن تقدیم همشهریان عزیز می شود.

ندای البرز: چه تعداد اتوبوس،تاکسی و وانت بار در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر الوند فعالیت دارند؟ از این میزان چه تعداد دچار فرسودگی می باشند؟

شکور: ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر الوند تعداد ۵۵ دستگاه اتوبوس ۴۴۳ دستگاه تاکسی زرد و نارنجی ۲۱۷۰ دستگاه وانت نیسان و وانت پیکان و همچنین تعداد ۴۴۲ دستگاه خودرو در آژانس های مسافربری در حال فعالیت می باشند.۳۹ واحد تاکسی بار و ۳۲ واحد دفاتر تاکسی تلفنی در شهر الوند مستقر می باشد.
میزان فرسودگی در سیستم حمل‌ونقل عمومی شهر الوند حدود ۲۰ درصد می باشد که سازمان حمل‌ونقل عمومی شهرداری الوند در سال ۱۳۸۴ راه اندازی شده است و به علت تازه تاسیس بودن آن قالب تاکسی ها عمر کمتر از ۱۰ سال دارند و طبق قانون عمر بالای ۱۰ سال فرسوده محسوب میشود
در مورد اتوبوس ها نیز بیشتر آن ها مدل بالای سال ۸۶ هستند و طبق قانون عمر فرسودگی اتوبوس ها بالای ۱۵ سال می باشد اما تعدادی از اتوبوس های که در مسیر الوند به قزوین فعالیت می کردند دچار فرسودگی شده بودند که تحت حمایت سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند قرار گرفتند و با هزینه متوسط ۵۰ میلیون تومان نوسازی شده اند.در حال حاضر نیز هیچ اتوبوس فرسوده ای در سطح شهر الوند وجود ندارد.

ندای البرز: آیا این تعداد اتوبوس و تاکسی پاسخگو نیاز شهروندان الوندی می باشد؟

شکور: در حال حاضر تعداد اتوبوس و تاکسی های موجود در شهر بیش از نیاز شهر می باشد به طوری که به صورت همیشگی در ایستگاه های پارک سوار شهر در طول مدت شبانه روز وسایل حمل و نقل عمومی حضور دارد.
تنها در مسیر الوند به مهرگان تعدادی اتوبوس به صورت آزمایشی قرار داده شد و به این نتیجه رسیدیم که این مسیر نیاز به افزایش تعداد اتوبوس دارد.اما باید عرض کنم که تعادل در بین مسیرها حتما باید رعایت شود تا رانندگان تاکسی نیز متضرر نشوند.

ندای البرز: مدیریت تاکسی های پراکنده شهر الوند به چه صورت است؟آیا توازن در این مسیر ها وجود دارد؟

شکور: باید خدمت شما عرض کنم که تاکسی از وسایل حمل نقل عمومی است که از نوع تشریفاتی است و در اقصی نقاط دنیا نیز تاکسی به صورت دربست در اختیار مردم قرار میگیرد چرا که تاکسی ها به دنبال کسب درآمد هستند اما سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند دستورالعملی را برای رانندگان تنظیم کرده است که تمامی مسیرهای شهر تاکسی ها ارائه خدمات نمایند ما در تمامی مسیرهای شهر الوند اتوبوس مستقر نموده ایم اما به علت هزینه های مختلف در تاکسی برخی مواقع شاهد کمبود تاکسی در برخی نقاط شهر هستیم.

ندای البرز: در ساعت پرتردد از جمله زمان های آغاز و پایان کار مدارس شاهد کمبود فضا و تعداد اتوبوس هستیم برای حل این مشکل چه راه حلی در نظر گرفته شده است؟
شکور: به علت اینکه هزینه نگهداری از اتوبوس بالا می باشد برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد تا وارد این بخش شود از طرفی هزینه نگهداری هر اتوبوس ماهیانه ۶ میلیون تومان است که اضافه کردن اتوبوس هزینه های سنگینی به سازمان تحمیل می کند و این مشکل فقط برای یک زمان کوتاه و تنها در یک دور بوجود می آید که برای رفع این مشکل سرویس های فوق العاده در نظر گرفته شده است.

ندای البرز: سازوکار افزایش نرخ کرایه تاکسی ها به چه صورت است و چه مولفه های در تعیین میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی ها تاثیر گذار است ؟
شکور: یکی از بخش های بسیار مهم در امر افزایش نرخ کرایه ها ابلاغیه های دولت می باشد که به طور مثال بین ۱۰ تا ۱۵ درصد یا ۱۰ تا ۲۰ درصد بر اساس شاخص های تورم ابلاغ می شود.اما در این بین شاخصه های مهم دیگری از طرف سازمان برای میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی ها وجود دارد که از قبیل مسیرهای پردرآمد،مسافت های مسیر،تراکم جمعیت و بحث های ترافیکی مد نظر گرفته می شود که میزان افزایش از طرف سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند به هیات مدیره پیشنهاد داده میشود که اگر مورد تایید قرار گرفت به صحن اصلی شورای شهر رفته پس از آن با تایید فرمانداری شهرستان میزان افزایش کرایه ها اعمال ی شود که این افزایش نرخ تنها یک بار در سال صورت می گیرد.

ندای البرز: میزان افزایش نرخ کرایه در سال گذشته و امسال به چه میزان بوده است؟
شکور: در بخش تاکسی ها در برخی مسیرها ۱۰ الی ۱۵ درصد در برخی مسیرها افزایش کرایه صورت نگرفته است اتوبوس های داخلی ی افزایش نرخ کرایه نداشته ایم در مورد اتوبوس های بین شهری نیز بین ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش داشته ایم.

ندای البرز: یکی از اقدامات سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند جایگزینی کارت بلیط به ازای وجه نقد بود هم اکنون وضعیت این کارت بلیط ها به چه صورت است؟

شکور: واقعیت امر این است که استقبال مردمی از این طرح بسیار ضعیف بوده است ما حتی این طرح را بروی تاکسی ها نیز انجام دادم و برای اینکه فرهنگ استفاده از این طرح را افزایش دهیم پاداش برای رانندگان در نظر گرفتیم که باز هم مورد استقبال مردم شهر الوند قرار نگرفت در حال حاضر نیز از این سامانه صرفا برای رصد فعالیت تاکسی ها در سطح شهر استفاده می شود.

ندای البرز: در موضوع شکایت های مردمی پیرامون رفتار و اخلاق رانندگان تا چه میزان پیگیر می شوید؟

شکور: در این باره باید گفت سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند بر سر اینگونه مسائل اهمیت فراوانی قائل است که یکی از آن موضوعات رسیدگی به شکایات مردمی است که پیگیری این موضوعات باعث می شود خود مردم نیز تشکر نمایند از طرفی به دلیل گستردگی بحث حمل و نقل عمومی در سطح شهر ما نیازمند نظارت مردمی هستیم تا بتوانیم این مجموعه را به درستی مدیریت نماییم
شکایت های مردمی که از طریق سامانه پیامک ارسال می شود به صورت روزانه و در اولویت های کاری سازمان قرار می گیرد و بازرسین سازمان با پیگیری دقیق شکایت ها نتیجه رو به خود آن شخص اعلام میکنند که در ۹۰ درصد این پیگیری ها مردم از شکایت خود صرف نظر می نمایند از طرفی نوع و میزان برخورد با متخلفین نیز به نوع تخلف آنان بستگی دارد جریمه،توقیف خودرو و لغو مجوز از انواع مجازات های در نظر گرفته شده است.

ندای البرز: چه اقداماتی در بحث بیمه رانندگان صورت گرفته است؟
شکور: تنها کاری که سازمان می تواند انجام دهد معرفی نامه آنها به بیمه و استفاده از یارانه دولت می باشد که متاسفانه سامانه ثبت بیمه رانندگان از سال ۹۴ بسته شده است و افراد جدید فعلا نمیتوانند از این یارانه استفاده کنند.

ندای البرز: مطالبه اصلی رانندگان شهر الوند چیست؟

شکور: مطالبه اصلی رانندگان در بخش اتوبوسرانی حمایت های مالی است که ما در این زمینه کمک های از قبیل ارائه گازوئیل و تعمیرگاه با تخفیف ۳۵ درصدی را در نظر گرفته ایم در بخش رانندگان تاکسی نیز درخواست افزایش منطقی نرخ کرایه از مطالبات آنها می باشد.

ندای البرز: یکی از مشکلات در عرصه حمل و نقل شهری بحث پول خرد میباشد شما برای رفع این مشکل چه تدبیری انجام داده اید؟
شکور: یکی از راه حل های این مشکل تعیین نرخ کرایه رند است که تا حد ممکن در نظر گرفته شده است راه دیگر آن نیز استفاده از کارت های اعتباری می باشد

ندای البرز: آیا امکان استفاده از بانوان در تاکسی های درون شهری وجود دارد؟

شکور: امکانش وجود دارد اما با توجه به کوچک بودن شهر و برخی معذرت های فرهنگی وجود دارد اما در بحث تاکسی تلفنی ها از رانندگان خانم در حال حاضر استفاده می شود.

ندای البرز: وضعیت تاکسی بیسیم در الوند به چه صورت است؟

شکور: تعداد ۴۰ دستگاه خودرو تاکسی بیسیم در شهر الوند وجود دارد که تمامی این خودرو ها پژو و سمند مدل بالا می باشند.

ندای البرز: چرا تاکسی بیسیم را به بخش خصوصی واگذار نمیکنید؟
شکور: اتفاقا نظر ما نیز واگذاری به بخش خصوصی است چرا که وظیفه ما نظارت است اما بحث های امنیتی فعلا به ما این اجازه را نمی دهد.

ندای البرز: به نظر شما در حال حاضر مشکل اصلی شهر الوند چیست؟

شکور: در موضوع اتوبوسرانی حمایت ها کم است و باید به صورتی جبران شود در بحث تاکسیرانی نیز در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندارد تنها موضوع مسافر کش های شخصی است.

ندای البرز: کدام یک از تصمیمات شما بیشترین رضایتمندی را در پی داشته است؟
شکور: راه اندازی خط اتوبوسرانی الوند به مهرگان می باشد که هم رضایت مردم را در پی داشته و هم رضایت شخص خودم بود.

ندای البرز: میزان تعامل شما با سایر ارگان ها به چه صورت است؟

شکور: یکی از مشکلاتی که سازمان حمل‌ونقل عمومی شهرداری الوند دارد این است که ارگان های دیگر احساس می کنند ما مسئول حمل و نقل آن ها هستیم در صورتی که وظیفه ما حمل و نقل عمومی است قالب اتوبوس های ما در اختیار بخش خصوصی است و اگر ما بخواهیم به نهادی خدمات حمل و نقل ارائه بدهیم باید از بودجه های جاری سازمان استفاده نماییم.

ندای البرز: شما چه نمره ای به سازمان حمل و نقل عمومی شهرداری الوند می دهید؟
شکور: نمره ۱۷

ندای البرز: بعنوان یک شهروند مشکل اصلی الوند را چه میدانید؟

شکور: به عقیده بنده مشکل اصلی شهر این است که در آن برنامه ریزی وجود ندارد چشم اندازی برلی شهر الوند ترسیم نشده است ما باید قبول کنیم که نمی توان جهشی حرکت کرد و باید پله پله حرکت کرد و به نتیجه رسید در بحث ترافیکی خیابان امام خمینی(ره) و میدان لاله مشکلات جدی ترافیکی وجود دارد در مباحث فرهنگی نیز متاسفانه مشکلات زیادی در شهر وجود دارد.

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما ابتدا توسط مدیریت پورتال بررسی و سپس منتشر خواهد شد

اشتراک در خبرنامه

اطلاع از جديدترين مطالب پورتال شهر الوند


چتری برای همه | نیازمندی رایگان اینترنتی

چتری برای همه | نیازمندی رایگان اینترنتی