الوند شهر خوب من ...

شهر الوند
شهر الوند
اخبار استان قزوین

بهمن نقیبی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بازدیدهای مشترک واقدامات پیشگیرانه کارشناسان اداره دامپزشکی و محیط زیست نقش قابل توجهی در کنترل بیماریهای حیات وحش داشته است.
وی با بیان اینکه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک ویروسی است، تصریح کرد: منشا آن برای اولین بار در کشورهای آفریقایی شناسایی شد و به دفعات این بیماری در دام های اهلی و حیات وحش کشورهای مختلف منطقه خاورمیانه از جمله حوزه خلیج فارس، کویت، عربستان، قطر، پاکستان، هندوستان، تاجیکستان، ترکیه، اردن و سایر کشورهای آسیایی مشاهده شده است.
به گفته وی این بیماری ویروسی می تواند در دام های حساس، به ویژه در بین نشخوارکنندگان کوچک از جمله بز و گوسفند گسترش یابد و تا صد در صد آنها را درگیر کند.
مدیرکل دامپزشکی استان قزوین تصریح کرد: این بیماری با قدرت سرایت بالا، خسارت زیادی را به دام های اهلی به ویژه گوسفند و بز و در حیات وحش نیز کل، بز و آهو وارد می کند.
نقیبی بیان کرد: راههای انتقال ویروس این بیماری از دامهای آلوده به سالم را از طریق مدفوع، ترشحات دهان، بینی، چشم، سرفه، عطسه، آب مصرفی و علوفه می باشد.
وی افزود: گاو، شتر و گاومیش نیز می توانند به عنوان مخزن، ویروس بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک عمل و حامل ویروس این بیماری در بین دام های دیگر باشند و آن را منتشر کنند.
نقیبی در ادامه نشانه های این بیماری در دام آلوده را تب بالا، کاهش اشتها، ترشحات چشم، بینی، دهان، و وجود زخم هایی در ناحیه دهان برشمرد و افزود: در مراحل بعدی دستگاه تنفسی و ریه های دام دچار مشکل می شود و در نهایت به علت تغذیه نکردن از سوی دام، تلف می شود.
وی در پایان یادآور شد: بازدیدهای منظم و یک روز درمیان از چراگاهها و زیستگاهها ، واکسیناسیون گسترده دام اهلی در مقابل بیماری طاعون نشخوارکنندگان و سمپاشی و ضد عفونی مناطق مرتبط با دام وحشی تنها بخشی از فعالیت های اداره دامپزشکی در این زمینه می باشد.
استان قزوین دارای یک منطقه حفاظت شده بنام باشگل در شهرستان تاکستان با وسعت 25 هزار و 198 کیلومتر مربع و دو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت و طارم سفلی به ترتیب با وسعت 118 و 49 هزار کیلومتر مربع می باشد.
استان قزوین دارای پنج دامپزشک متخصص، 165 دامپزشک عمومی، 15 کارشناس ارشد، 23 کارشناس، 90 کاردان و 15 تکنسین دامپزشکی است.

 نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما ابتدا توسط مدیریت پورتال بررسی و سپس منتشر خواهد شد

اشتراک در خبرنامه

اطلاع از جديدترين مطالب پورتال شهر الوند


چتری برای همه | نیازمندی رایگان اینترنتی

چتری برای همه | نیازمندی رایگان اینترنتی